How many moles of H_2 can be made from complete reaction of 3.0 moles of Al? Giv
ID: 512278 • Letter: H
Question
How many moles of H_2 can be made from complete reaction of 3.0 moles of Al? Given: 2 Al + 6 HCl rightarrow 2 AlCl_3 + 3 H_2 3.0 moles 9.0 moles 4.5 moles 3 moles none of the above What is the theoretical yield of waffles if you have 6 cups of flour, 9 eggs and 2 tbs of oil? Given: 2 cups flour +3 eggs + 1 tbs oil rightarrow 4 waffles 10 4 12 not enough information Diatomic N_2 can react with diatomic H_2 to form ammonia (NH_3). The balanced chemical equation is: N_2 + 3 H_2 rightarrow 2 NH_3 If 6 moles of H_2 totally reacted with more than enough N_2, how many moles of ammonia would be expected to form? 4 moles 2 moles 6 moles 3 moles not enough informationExplanation / Answer
21. Moles of H2 produced from 3 moles of Al
= 3 x 3/2 = 4.5 mols
Answer : 4.5 moles
22. Number of waffles formed from the given receipe,
4 cups flour + 6 eggs + 2 tbs oil = 8 waffles
Answer : 8
23. If 6 moles of H2 has reacted with excess N2,
moles of NH3 formed = 6 x 2/3 = 4 mols
Answer : 4 moles