In the reaction, 2 Al + 3 Br_2 rightarrow 2 AlBr_3, how many moles of aluminum w
ID: 1011082 • Letter: I
Question
In the reaction, 2 Al + 3 Br_2 rightarrow 2 AlBr_3, how many moles of aluminum will react if 24 moles of Br_2 react and 16 moles of 2AlBr_3 are produced? 16 8 12 14 In the reaction, 2 Na(s) + 1 H_2O(l) rightarrow 2 NaOH(aq) + H_2(g), how many grams of sodium metal are consumed if 2.02g of hydrogen gas are produced? 92.0g 5.75g 11.5g 46.0g A French scientist named introduced the law of conservation of matter. Amount of matter in a system does not change. Antoine Lavoisier Dalton Thomson Bohr In the reaction, Zn + 2 HCl rightarrow ZnCl_2 + H_2, 7g of Zn reacts with 0.1 mole of HCl. What is the limiting reactant (LR) of this reaction? Zn H_2 HCl ZnCl_2Explanation / Answer
1.
option A is correct
moles of Al = 24 x 2 / 3 = 48 / 3 = 16
2.
moles of H2 = 2.02 / 2.02 = 1 mol of H2
from balanced equation one mole of H2 will get from 0.5 mol of Na
mass of Na = 0.5 x 23 = 11.5 g
option C is correct
3.
option A is correct answer
4.
no of moles of Zn = 7 g / 65.41 = 0.107 mol
from the balanced equation
for 0.107 mol of Zn 0.107 x 2 = 0.214 mol of H2 required
but he given only 0.1 mol H2
so limiting agent is H2
option b is correct answer