In the reaction, 2 H_2O_2 rightarrow 2 H_2O + O_2, what is the number of moles o
ID: 1011126 • Letter: I
Question
In the reaction, 2 H_2O_2 rightarrow 2 H_2O + O_2, what is the number of moles of O_2 produced by the decomposition of 32g of hydrogen peroxide, H_2O_2? 34 0.470 0.941 1.88 In the above questions #5, what is the estimated percent yield if you isolated only 8g of O_2? 53% 58% 60% 64% In the reaction, 2 Al + 3 Cl_2 rightarrow Al_2Cl_6, If you mix 5.40 g of Al with 8.10g of Cl_2, What mass of Al_2Cl_6 can form? 8.1g 9.6g 10.1g 11.1g In the reaction, 2 Al + 6 HCl rightarrow 2 AlCl_3 + 3 H_2, how many grams of HCl are required to completely react with 25.0g of aluminum? 22.6 g 102 g 248 g 105 gExplanation / Answer
5)
Molar mass of H2O2 = 34 g/mol
moles of H2O2 = mass/molar mass
= 32/34
= 0.9412 mol
2 mol of H2O2 gives 1 mol of O2
moles of O2 formed = 0.9412/2 = 0.4706 mol
Answer b
6)
Molar Mass of O2 = 32 g/mol
mass of O2 formed = number of moles * molar mass
= 0.4706 * 32
=15.06 g
actual yield = 8 g
percent = 8*100/15.06
= 53%
Answer: a
I am allowed to answer only 1 question at a time