If {he V top - 5.197 mL and the Stopcock = 4.677 mL, what is the total volume of
ID: 1014370 • Letter: I
Question
If {he V top - 5.197 mL and the Stopcock = 4.677 mL, what is the total volume of the 25.00 mL beret? 4. If the V top = 5.227 mL, the Stopcock = 4.736 mL, and the volume of the beret is 25.00 mL, what is the volume of gas generated if the level of water in the beret is 9.92 mL after the gas-forming reaction is complete? Assume you measure the temperature on the day of your experiment is 29degree C and the pressure and volume of the gas generated in your chemical reaction is 28 tort and 22.75 mLs. What is the volume of this gas at STP in mLs? Gas VolumesExplanation / Answer
olume total = 5.197 + 4.677 + 25 = 34.874 mL
4)Generally gas in a burette to be measured comes from the bottom so
Volume of gas = V stopcock + (25-9.92)
volume of gas = 4.677 + 15.08
volume of gas = 19.757 mL of gas
P1V1/T1 = P2V2/T2
(760 +28) x 22.75/(273+29) = 760 x V2/273
V2 = 21.32 mL
is the volume of the gas at STP