Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

If €1 = 4.0 V, 2 = 12.0 V, R = 42, R2 = 12 N, C = 3 puF, Q= 18 JC, and = 2.5 A,

ID: 1794464 • Letter: I

Question

If €1 = 4.0 V, 2 = 12.0 V, R = 42, R2 = 12 N, C = 3 puF, Q= 18 JC, and = 2.5 A, difference V- VG? |din Va - Vo - JR% + E-TR, FE, de Va- V = -Ikz - % + E2-IRI PE Va - = -30 - 6 + 12 + 4-10 b-mTº -30 V B) 30 v C) 5.0 V D) -5.0 V E) -1.0 V 2. JAt7 = 0 the switch S is closed with the capacitor uncharged. If C = 30 uF, &= 30 V, and R rate is energy being stored in the capacitor when /= 2.0 mA? (2410 C- 30 DE Chasse problem E = R= 5 KR I=2 A C = R: 5 KR QCA=CV. 1-RC) TU)= *e°E KA A) 32 mW B) 40 mW C) 44 mW (D) 36 mW E) 80 mW QCE) = CE-IR | 3. What is the maximum number of 100-W lightbulbs you can connect in parallel in a 120-V ho without tripping the 20-A circuit breaker? 19 P= /00 9 32 O 23 P., -(120X20) = 240 w E 12 R = lay w Page 1 24 23 A) 120 = / 20A -I P= VI

Explanation / Answer

Apply Kirchoff's voltage law to the given branch

Va-e1 +(I*R1)-e2+(Q/C)+(I*R2) = Vb

Va-Vb = e1-(I*R1)+e2-(Q/C)-(I*R2)

Va-Vb = 4-(2.5*4)+12-(18*10^-6/(3*10^-6))-(2.5*12)

Va-Vb = -30 V