Please I need the last part and I cannot solve it. presented by Sapling Learning
ID: 1018940 • Letter: P
Question
Please I need the last part and I cannot solve it. presented by Sapling Learning The follawing equation represents the decomposition of a generic diatomic element in its standard state. Assume that the standard molar Gibbs energy of formation of X(g) is 4.80 kJ-mot" at 2000. K and -64 96 kJ mor" at 3000. K. Determine the value of K (the thermodynamic equilivium constant) at each mperature Number K at 2000, K= 0.749 Number K at 3000, K= 13.52 Assuming that A+Hrmn is independent of temperature, determine the value of AH.m from these data. Number kJ: mol .OPrevious ® Give Up&ViewSolution; Try Again O Next help Pravacy polioy terms of use y contact us
Explanation / Answer
consider the given reaction
0.5 X2 ---> X
we know that
dGo rxn = dGof products - dGof reactants
in this case
dGo rxn = ( dGof X) - ( 0.5 x dGof X2)
we know that
standard molar gibbs free energy of formation of elements in their standard state is zero
so
dGof X2 = 0
now
at 2000 K
dGo rxn = 4.8 - ( 0.5 x 0)
dGo rxn = 4.8 kJ /mol
now
we know that
dGo = -RT lnK
so
4.8 x 1000 = -8.314 x 2000 x ln K
K = 0.749
2) At 3000 K
dGo rxn = -64.96 - ( 0.5 x 0)
dGo rxn = -64.96 kJ/mol
now
dGo = -RT lnK
-64.96 x 1000 = -8.314 x 3000 x lnK
K = 13.52
3)
now
we know that
using clausius claperyon equation
ln (k2/k1) = (dH/R) ( 1/T1 - 1/T2)
in this case
k1 = 0.749
T1 = 2000 K
k2 = 13.52
T2 = 3000 K
so
ln ( 13.52 / 0.749) = (dH/8.314) ( 1/2000 - 1/3000)
dH = 144323
dH = 144.323 x 1000
dH = 144.323 kJ/mol
so
the value of dHo rxn = 144.323 kJ/mol