Part A: If at a given time the concentration of H2S is 2.2×10 ?4 M and that of C
ID: 1022593 • Letter: P
Question
Part A:
If at a given time the concentration of H2S is 2.2×10?4 M and that of Cl2 is 4.2×10?2 M , what is the rate of formation of Cl??
Thank you so much!
Hydrogen sulfide (H2S) is a common and troublesome pollutant in industrial wastewaters. One way to remove H2S is to treat the water with chlorine, in which case the following reaction occurs: He s (aq) + Cl2 (aq) S(s) 2H+ (aq) + 2Cl-(aq) The rate of this reaction is first order in each reactant. The rate constant for the disappearance of H2S at 28 "C is 3.5 × 10-2 M-1s-Explanation / Answer
it is overall second order reaction:
so
rate = k [H2S][Cl2]
rate = 3.5 x 10^-2 x 2.2×104 x 4.2×102
rate = 3.23 x 10^-7 M / s
from equation :
rate = 1/2 d[Cl-] / dt
d[Cl-] / dt = 2 x 3.23 x 10^-7 M / s = 6.5 x 10^-7 M/s
rate of formation of Cl- = 6.5 x 10^-7 M/s