Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A: If an object is placed at a point that is 10.0 cm to the left of the len

ID: 1649794 • Letter: P

Question

Part A: If an object is placed at a point that is 10.0 cm to the left of the lens in this problem, where is the image? (2 sig in cm)
Practice Problem 24.9 Let's begin with a relatively simple case of a converging lens that has a focal length of 20 cm In this example we will see how the image formed by a converging lens can change dramatically as one moves the object closer to the lens Calculate the image distance and lateral magnification for an object at each of the following distances from the lens: (a) 50 cm, (b) 20 cm. (c) 15 cm and (d) -40 cm SOLUTION SET UP AND SOLVE The principal-ray diagrams are shown in .. and The approximate image distances, from measurements of thaca dianrams are 35 cm, oo, -40 cm, and 15 cm, respectively, and the approximate lateral magnifications are -2/3, 00 of, ?atemex age positions we use respectively and the approximate lateral magnifications are 2 3 Typesetting math 100%

Explanation / Answer

Part A:

focal length of lens =f= 20 cm

object distance =u=10 cm

Let image distance be v

(1/v)+(1/u)=1/f

1/v + (1/10) = (1/20)

1/v = (1/20)-(1/10) = -1/20

v = -20 cm(negative sign mean the image is virtual and formed on the same side as object)

Part B : Lateral magnification = v/u = 20/10 = 2

Therefore, size of image will be twice the size of object