Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A: If a chest x ray delivers 0.21 mSv to 5.5 kg of tissue, how many total j

ID: 1512198 • Letter: P

Question

Part A: If a chest x ray delivers 0.21 mSv to 5.5 kg of tissue, how many total joules of energy does this tissue receive?

Part B: Natural radiation and cosmic rays deliver about 0.10 mSv/year at sea level. Assuming an RBE of 1, how many rem is this dose?

Part C: Natural radiation and cosmic rays deliver about 0.10 mSv/year at sea level. Assuming an RBE of 1, how many rads is this dose?

Part D: Natural radiation and cosmic rays deliver about 0.10 mSv/year at sea level. Assuming an RBE of 1, how many joules of energy does a 74 kg person receive in a year?

Part E: How many chest x rays like the one in part A would it take to deliver the same total amount of energy to a 74 kg person as she receives from natural radiation in a year at sea level, as described in part D?

Explanation / Answer

A) 1 mSv radiation = 0.001 J/ kg

0.21 mSv = 0.00021

For 5.5 kg tissue = 0.00021 × 5.5

= 0.001155 J

B) 1 mSv / year = 3.1688087 *10^-9 rem/s

So 0.1 mSv/ year = 3.1688087*10^-10 rem /s

C) 1 mSv / year = 3.1688087 * 10^9 rad /s

So 0.1 mSv / year = 3.1688087 * 10^-10 rad / s

D) 1 mSv / year = 3.1688087 * 10^-11 J /(kg.s )

Energy received by 74 kg body in one year

= 3.1688087 *10^-12 × 74 × ( 3600*24*365 )

= 0.0074 J

E)

Number of chest x ray needed = 0.0074 / 0.001155

= 6.4