Part A: If a chest x ray delivers 0.21 mSv to 5.5 kg of tissue, how many total j
ID: 1512132 • Letter: P
Question
Part A: If a chest x ray delivers 0.21 mSv to 5.5 kg of tissue, how many total joules of energy does this tissue receive?
Part B: Natural radiation and cosmic rays deliver about 0.10 mSv/year at sea level. Assuming an RBE of 1, how many rem is this dose?
Part C: Natural radiation and cosmic rays deliver about 0.10 mSv/year at sea level. Assuming an RBE of 1, how many rads is this dose?
Part D: Natural radiation and cosmic rays deliver about 0.10 mSv/year at sea level. Assuming an RBE of 1, how many joules of energy does a 74 kg person receive in a year?
Part E: How many chest x rays like the one in part A would it take to deliver the same total amount of energy to a 74 kg person as she receives from natural radiation in a year at sea level, as described in part D?
Explanation / Answer
Part A
1 Sv=1 J/kg
total energy=0.21*10^(-3)*5.5=1.155810^(-3) J
Part B
1 Sv=100 rem
0.10 mSv=0.01 rem
part C
1 msV=0.1 rad
0.1 mSv=0.01 rad
part D
energy=74*0.10*10^(-3)=7.4*10^(-3) J