Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Part A: If F3= 11kN , (Theta) =34 (degree), (phi)= 41 (degree), , determine the

ID: 1823068 • Letter: P

Question

Part A:


If F3= 11kN , (Theta) =34 (degree), (phi)= 41 (degree), , determine the magnitude of the resultant force acting on the ball-and-socket joint. FR=.....







Part B:



Determine the coordinate direction angles of the resultant force. ( Alpha, Beta ,Gamma) Express your answers using three significant figures separated by commas.


( Alpha, Beta ,Gamma) =


_______




( I need a correct answers with explanation plz)

Part A: If F3= 11kN , (Theta) =34 (degree), (phi)= 41 (degree), , determine the magnitude of the resultant force acting on the ball-and-socket joint. FR=..... Part B: Determine the coordinate direction angles of the resultant force. ( Alpha, Beta ,Gamma) Express your answers using three significant figures separated by commas. ( Alpha, Beta ,Gamma) = _______ ( I need a correct answers with explanation plz)

Explanation / Answer

Resolve into x, y and z components: (F_3:: x: - F_3cosphisin heta;;; y: F_3cosphicos heta;;; z: -F_3sinphi) (F_1:: x: - F_1cosphisin heta;;; y: F_3cosphicos heta;;; z: -F_1sin 60^circ) (F_2:: x: 8(3/5);;; y: 0;;; z: -8(4/5)) Now add these as vectors and find the magnitude: (sqrt{x^2 + y^2 + z^2}) and the angles are easy - by trigonometry!