Please make sure to get it right !!! A solution of HNO3 is standardized by react
ID: 1024587 • Letter: P
Question
Please make sure to get it right !!!
A solution of HNO3 is standardized by reaction with pure sodium carbonate. 2Na 2H Na, CO O CO A volume of 29.55 t 0.05 mL of HNO3 solution was required for complete reaction with 0.9525 t 0.0008 g of Na2CO3, (FM 105.988 t 0.001). Find the molarity of the HNO3 and its absolute uncertainty. Note: Significant figures are graded for this Number Number problem To avoid rounding errors, do not round your answers until the very end of 0.6081 HNO. M 0.000 45 M your calculations.Explanation / Answer
from reaction :
2*number of moles of HNO3 = number of mole of Na2CO3
2*M*V = m/F
M--> molarity of HNO3
V ---> Volume of HNO3
m--->mass of Na2CO3
F --> FM of Na2CO3
V here is 29.55 +/- 0.05mL = 0.02955 +/- 0.00005 L
M = m/(2*F*V)
M = 0.9525/(2*105.988*0.02955)
=0.1521
dM/M = dm/m * dF/F * dV/V
dM/0.1521 = 0.0008/0.9525 * 0.001/105.988 * 0.00005/0.02955
dM/0.1521 = 0.002541
dM =0.0003865
Answer : 0.1521 + / - 0.0003865 M