In Class Assignment 7 Nanni February 2, 2018 1. How many moles of CO are contain
ID: 1028543 • Letter: I
Question
In Class Assignment 7 Nanni February 2, 2018 1. How many moles of CO are contained in a 5.00L.tank at 155-C and 2.80 atm 2. An empty flask has a mass of 47.392 g. When the flask is filled with vapor of a solven the mass increased to 47.816 g at 100 C and 745 mm Hg. If the volume of the flask is 247 3 ml.. what vs the molar mass of the vapor? 3. What volume will 4.91 x 10 atoms of Ne occupy at STP? 4. A mixture of 10.0 g of Ne and 10.0 g Ar have a total pressure of 1.6 atm. What is the partial pressure of Ne?Explanation / Answer
Given:
Pressure = 0.280 atm
Volume = 5.00 L
Temperature = 1550c = 155 + 278.15 = 433.15 K
Known: R = 0.08205 L.atm/mol.K
To find out the moles of CO, we should plugin the given in to the following equation
Pco * Vco = nco * RT
nco = (Pco * Vco)/RT
nco = (2.80atm * 5.00 L)/(0.08205 Latm/mol.K * 433.14 K)
nco = 0.394 moles of CO.