Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

In Class + O This is the probability that the firm is awarded projects 1, 2, and

ID: 3044759 • Letter: I

Question

In Class + O This is the probability that the firm is awarded projects 1, 2, and 3. This is the probability that the firm is awarded at least one of the projects. Need Help? 0.6 nts of a cetain type are shipped to a supplier in batches of ten. and 18% contain two defective being in the batch under each of the following conditions? (Round your answers to four decimal Two components from a batch are randomly selected and tested. What are the probabilities associated with 0, 1, and 2 defective components places.) (a) Neither tested component is defective. no defective components one defective component two defective components (b) One of the two tested components is defective. (Hint: Draw a tree diagram with three frst generation branches for the thre different types of batches.) no defective components Need Help? Read ITalk to Tuter

Explanation / Answer

(a) Here we get neither comonent is defective out of the 2 taken out.

Pr(0 defective item out of 2 chosen item) = Pr(0 defective item in 2 and 0 also in other 8 equipments) * Pr(0 defective item batch)+ Pr(0 defective item out of 2) * Pr(1 defective item from batch) + Pr(0 defective item out of 2) * Pr92 defective item out of 2)

= 1 * 0.50 + 2C0 * 8C1/10C1* 0.32 + 2C0 * 8C2 /10C2 * 0.18 = 0.50 + 0.8*0.32 + 0.6222 *0.18 = 0.868

Now,

we have to find

No defective comonents = 1 * 0.50/ 0.868 = 0.576

Oe defectrive components = 0.8 * 0.32 /0.868 = 0.295

Two defective components = (56/90) * 0.18/0.868 = 0.129

(b) Now we know that one or more component is defective out of 2.

so Pr(one or two component defective) = 1 - 0.868 = 0.132 = 0.2 * 0.32 + (34/90) * 0.18 =

So, now Zero defective component = 0/0.132 = 0 (as it is impossible to have no defective compnent in batch will produce one defective component)

one defective component = 0.2 * 0.32/ 0.132 = 0.4848

Two defective component = (34/90) * 0.18/0.132 = 0.5151