Course Home 10 MasteringChemistry: Chapter 8- Problem Set- Mozlla Firefox try em
ID: 103984 • Letter: C
Question
Course Home 10 MasteringChemistry: Chapter 8- Problem Set- Mozlla Firefox try emView?offset-next&assignmentProblemID-8; https://session.masteri Problem 8.52 hemist ses Problem 8.52 Home A 0 290 g sample of carbon diosde, CO2, has a volume of 560 mL, and a pressure of 436 mmHg Part A What is the temperature of the gas in kelvins? Express your answer to three significant figures. ents Tools tings Submit Sive Up My Answers Part B What is the temperature of the gas in degrees Celsius? Express your answer to three significant figures o C Submit My Answers Give Up e here to searchExplanation / Answer
Mass = 0.290g
Molar mass of CO2 = 44.01g/mol
Moles of CO2 = mass/molar mass = 0.290g/44.01g/mol
Moles, n = 0.00659
Volume,V = 560mL = 0.560L
Pressure,P = 436mmHg
760mmHg = 1atm
436mmhg = 436/760atm = 0.574atm
R = 0.0821Latm/molK
PV = nRT
T = PV/nR
T = 0.574atm*0.560L /0.00659mol*0.0821latm/molK
T = 594.1K
2. T = 594.1K
T in celsius = 594.1-273.1 = 321