Course Contents » W6 » Coin on Turntable Notes mark Evalate Communicate PtIfo »
ID: 777918 • Letter: C
Question
Course Contents » W6 » Coin on Turntable Notes mark Evalate Communicate PtIfo » H (c5p24) A coin placed on a turntable rotating at 32.9 rev/min will stay there if its center is placed no further than 9.1 cm from the axis of rotation. What is the maximum distance the center of the coin can be placed from the axis if the turntable rotates at 45.2 rev/min? 4.82x10-2 m You are correct Your receipt no. is 155-9903 Previous Tries What is the coefficient of friction between the coin and turntable? Submit Answer Incorrect. Tries 4/12 Previous TriesExplanation / Answer
here,
w1 = 32.9 rev/min = 3.44 rad/s
r1 = 9.1 cm = 0.091 m
let the coefficient of friction between the turntable and coin be us
equating the forces horizontally
uk * m * g = m * w1^2 * r1
uk * 9.81 = 3.44^2 * 0.091
solving for uk
uk = 0.11
the coefficient of friction between the turntable and coin is 0.11