Course ConNotes BookmarkE ?Notes Bookmark Evaluate EpCommunicate Print e) Info (
ID: 2034525 • Letter: C
Question
Course ConNotes BookmarkE ?Notes Bookmark Evaluate EpCommunicate Print e) Info (8c8p29) A 2.00 kg block is placed against a spring on a frictionless 30° incline. The spring, whose spring constant is 19.8N/cm, is compressed 18.6 cm and then released. What is the elastic potential energy of the compressed spring? Submit Answer Tries 0/12 What is the change in the gravitational potential energy of the block-Earth system as the block moves from the release point to its highest point on the incline? Submit AnswerTries 0/12 How far along the incline is the highest point from the release point? Submit AnswerTries 0/12 This discussion is closed. Send FeedbackExplanation / Answer
a) PE = 1/2 k x2
= 1/2 * 1980 * 0.1862
elastic potential energy = 34.25 J
b) change in gravitational potential energy = 34.25 J
c) h = PE / m g = 34.25 / (2.00 * 9.8) = 1.75 m
height = distance * sin 30
d = 1.75 / sin 30
= 3.49 m