I need the answer for 1,2,3,4 and 5 type it please STANDARDIZATION OF A SODIUM H
ID: 1043287 • Letter: I
Question
I need the answer for 1,2,3,4 and 5
type it please
Explanation / Answer
Question 1
The purpose of this experiment to determine the concentration of NaOH
Question 2
Molar mass of KHP = 204.22 gm/mol
Moles of KHP from 2.345 gm = 2.345 g / 204.22 gm/mol = 0.01148 Moles
Question 3
Balanced equation:
NaOH(aq) + KHC8H4O4(aq) ====> KNaC8H4O4(aq) + H2O(l)
Reaction type: double replacement
According to the above equation one mole of KHP will neutalize one mole of NaOH. Hence
Moles of NaOH needed = 0.01148 Moles
Question 4
Volume of NaOH used in the titration = 18.78 - 0.5 = 18.28 ml
Question 5
Concentration of NaOH = 0.01148 x 1000 / 18.28 = 0.6281 M