Substance (kJ/mol) M304 M(s) O2(g) Consider the decomposition of a metal oxide t
ID: 1045490 • Letter: S
Question
Substance (kJ/mol) M304 M(s) O2(g) Consider the decomposition of a metal oxide to its elements, where M represents a generic metal. -9.40 3Ms) + 20 0 What is the standard change in Gibbs energy for the reaction, as written, in the forward direction? Number kJ/ mol What is the equilibrium constant of this reaction, as written, in the forward direction at 298 K? Number What is the equilibrium pressure of O2lg) over M(s) at 298 K? Number atm o, Previous Give Up &View; Solution Check AnswerNext ExitExplanation / Answer
Solution:- (i) delta G0 of the reaction = [products] - [reactants]
delta G0 of the reaction = [3(0) + 2(0)] - [-9.40] = +9.40 kJ/mol
(ii) The relationship between delta G0 of the reaction and equilibrium constant K is...
delta G0 = - RTlnK
lnK = -delta G0/RT
lnK = -9.40/(8.314 x 10-3 x 298)
lnK = -3.79
K = e-3.79
K = 0.0226
(iii) For the given reaction, K = (PO2)2
Where PO2 stands for the partial pressure of oxygen gas.
PO2 = square root of K
PO2 = square root of 0.0226
PO2 = 0.150 atm