Answer the following and express your answer using two significant figures. Calc
ID: 1050197 • Letter: A
Question
Answer the following and express your answer using two significant figures.
Calculate the final concentration of each of the following diluted solutions.
A) 3.5 L of a 4.0 M HNO3 solution is added to water so that the final volume is 8.0 L .
B) Water is added to 0.15 L of a 6.0 M KOH solution to make 2.0 L of a diluted KOH solution.
C) A 35.0 mL sample of 8.0 % (m/v) NaOH is diluted with water so that the final volume is 200.0 mL .
D) A 6.0 mL sample of 50.0 % (m/v) acetic acid (HC2H3O2) solution is added to water to give a final volume of 25 mL .
Explanation / Answer
A) C1V1 = C2V2
C2=C1V1/V2
C2 = 4.0 M * 3.5 L / 8.0 L = 1.8 M
B) C2=6 M * 0.15 L/ 2.0 L = 0.45 M
C) C2 = 8.0 % (m/v) * 35.0 mL / 200 mL = 1.4 % (m/v)
D) C2 = 50.0 % (m/v) * 6 mL / 25 mL = 12 % (m/v)