The combustion of TNT (trinitrotoluene. MM=227.13) in oxygen is given by the fol
ID: 1051780 • Letter: T
Question
The combustion of TNT (trinitrotoluene. MM=227.13) in oxygen is given by the following equation: C_7H_5N_3O_6(s) + O_2(g) rightarrow N_2(g) + H_2O (g) + CO_2 (g) (not balanced). Calculate the total, volume (in L) of gas (at 152.0 degree C and 135.5 kPa) produced by the complete decomposition of 1.850 kg of trinitrotoluene, (assume reaction carried out in excess O_2) L Tries 0/2 What Is the partial pressure of H_2O and CO_2 (assume all O_2 are completely reacted? P_H_2O atm Tries 0/2 P_CO_2 atm Tries 0/2Explanation / Answer
4C7H5N3O6+ 21O2 28CO2+6N2+10H2O (Balanced equation)
Amount of TNT = 1.850 kg = 1850g
Molecular weight to TNT: 227.13 g/mol
no. of moles of TNT = 1850/227.13 = 8.145 moles
4 moles of TNT gives 44 moles of gaseous products (6N2, 28CO2 and 10H2O)
8.145 moles of TNP will produce 89.5 moles of gaseous products.
P = 135.5 kPa (1kPa = 0.00986 and hence 135.5kPa = 1.33 atm)
T = 152 + 273 = 425K
V =?
R = 0.0821LatmK-1mol-1
using ideal gas equation: PV = nRT
V = nRT/P = 89.5 moles x 0.0821LatmK-1mol-1 x 425K /1.33 atm = 2348L
Volume of the gas producted by combustion is 2348L
2. Partial pressure of H2O and CO2.
PH2O = xH2O * Ptotal
Ptotal = 1.33 atm
total number of moles of gaseous products: 44
No. of moles of H2O produced: 10 moles
Mole fraction of water vapor = 10/44
XH2O = (10/44) * 1.33 = 0.3 atm
No. of moles of CO2 produced: 28 moles
Mole fraction of CO2 = 28/44
PH2O = xH2O * Ptotal
Ptotal = 1.33 atm
XCO2 = (28/44) * 1.33 = 0.85 atm