In a calorimetric experiment, 50.0 mL of 1.0 M HCl were mixed with 50.0 mL of 1.
ID: 1053458 • Letter: I
Question
In a calorimetric experiment, 50.0 mL of 1.0 M HCl were mixed with 50.0 mL of 1.00 M NaOH in a coffee cup calorimeter. The resulting solution changed temperature from 23.0 degree C to 29.8 degree C. Which of the following is NOT TRUE concerning this experiment? (Assume the resulting solution had the density and specific heat of pure water, i.e., 1.00 g/mL and 4.18 J/g-K respectively). The reaction was exothermic 2.8 kJ of heat were transferred during the process. For this reaction, q_rxn = -2.8 kJ The heat flow was measured under conditions of constant pressure. 1.4 kJ of heat were transferred during the process.Explanation / Answer
a)
reaction is clearly exotermic, since surrounding temperature is increasing..
b)
Q = m*C*(Tf-Ti) = 100*4.184*(29.8-23) = 2845.12 J = 2.845 kJ so this is transferred, also true
c)
true, since heat transferred = heat of reaction
D
true, since P is assumed to be constant
E)
FALSE... as satated in B, this is not the case for the process