If, at a particular temperature the average speed of CH_4 molecules is 1000 mi/h
ID: 1054945 • Letter: I
Question
If, at a particular temperature the average speed of CH_4 molecules is 1000 mi/hr. What would be the average speed of CO_2 molecules at the same temperature expressed in mils per hour? It takes 30 mL of argon 40 s to effuse through a porous barrier. The same volume of vapor of a volatile compound extracted from Caribbean sponges takes 120 s to effuse through the same barrier under the same conditions. What is the molar mass of the compound? In an experiment determine the molar mass of a newly synthesized chlorofluorocarbon (CFC) gas for use in a refrigeration system, it was found that 25 mL of the gas effused through a porous barrier in 65 s. The same volume of argon effused in 38 s under the same conditions. What is the molar mass of the CFC?Explanation / Answer
The root mean square velocity of a gas is given by:
v(rms) = [3kT/M]
For two different gases 1 and 2 with two molecular weights M1 and M2,
v1/v2 = [3kT/M1] /[3kT/M2]
This reduces to:
v1/v2 = [M2/M1]
CH4 = 16 g/mole.---------- M2
V2---------------------1000mi/hr
CO2 = 44 g/mole.----------- M1
v1
v1/v2 = [M2/M1]
=[16 /44 ] x v2
=0.6030 x1000mi/hr
=603 mi/hr----answer