In a coffee cup calorimeter, 50.0 mL of 1.00 M NaOH and 50.0 mL of 1.00 M HCI ar
ID: 1056838 • Letter: I
Question
In a coffee cup calorimeter, 50.0 mL of 1.00 M NaOH and 50.0 mL of 1.00 M HCI are mixed. Both solutions were originally at 24.6 degree C. After the reaction, the final temperature is 31.3 degree C. Given that the density of NaCI solution is 1.038 g/mL and the specific heat of NaCI solution is 3.87 J/g-degree C, calculate the Delta_H _neut/mole for the reaction of HCI with NaOH. Assume that no heat is lost to the surroundings. The molar mass of silver is 108 grams per mole. The specific heat of silver (s) is 0.28 J/g degree C. What is the molar heat capacity (c_m) of silver?Explanation / Answer
H = mcT
m is the weight of NaCl = vol of HCl + vol of NaOH = 100 ml = aproximatly 100 g
c is 3.87 J/g C
dT = 31.3 - 24.6 = 6.7 C
H = 100*3.87*6.7 = 2546 J or 2.546 kJ
b) The molar heat capacity of silver is 25.35 j/mol