In a coffee-cup calorimeter, 1 mol KOH and 1 mol HBr initially at 26 o C (Celsiu
ID: 943476 • Letter: I
Question
In a coffee-cup calorimeter, 1 mol KOH and 1 mol HBr initially at 26 oC (Celsius) are mixed in 100g of water to yield the following reaction:
KOH + HBr K+(aq) + Br-(aq) + H2O(l)
After mixing the temperature rises to 80.7 oC. Calculate the change in enthalpy of this reaction.
Specific heat of the solution = 4.184 J/(g oC)
State your answer in kJ with 3 significant figures. Don't forget to enter the unit behind the numerical answer.
The molecular weight of KOH is 56.2 g/mol, and the molecular weight of HBr is 80.9 g/mol.
H =
Explanation / Answer
we know that
mass = moles x molar mass
so
mass of KOH = 1 x 56.2 = 56.2
mass of HBr = 1 x 80.9 = 80.9
now
mass of solution = mass of KOH + mass oof HBr + mass of H20
so
mass of solution = 56.2 + 80.9 + 100
mass of solution = 237.1 g
now
heat = mass x specific heat x temp change
dH = m x s x dT
so
dH = 237.1 x 4.184 x (80.7 - 26)
dH = 54264 J
so
dH = 54.264 kJ
so
the change in enthalpy is 54.3 kJ