Consider the following reaction: PCl_5(g) PCl_3(g) + Cl_2(g) Using the following
ID: 1056874 • Letter: C
Question
Consider the following reaction: PCl_5(g) PCl_3(g) + Cl_2(g) Using the following data find the Delta H degree, Delta S degree, and Delta G degree at 534 K. For the reaction above state whether the equilibrium shifts to the left or the right (or neither) when the following changes are made in an equilibrium mixture at 25 degree C. T is decreased at constant P V is decreased at constant T Some PCl5 is removed at constant T and V Helium gas is added to the mixture at constant T and V Helium gas is added to the mixture at constant T and PExplanation / Answer
G0 = -2.303 RT log Kp
Kc = 3.26 x 10-2 at 191 C Calculate Kp
Kp = Kc (RT)n
n = moles product - moles reactant
For any real system NOT at equilibrium:
If Qc > Kc the reaction will go toward more reactants
If Qc < Kc the reaction will go toward more products
enthalpy of reaction
Hf product - Hfreactant
[Hf(PCl3 (g)) + Hf(Cl2 (g))] - [Hf(PCl5 (g))]
[(-287.02) + (0)] - [(-374.9)] = 87.88 kJ
87.88 kJ (endothermic)
entropy of reaction
Sf product - Sfreactnat
[Sf(PCl3 (g)) + Sf(Cl2 (g))] - [Sf(PCl5 (g))]
[(311.67) + (222.97)] - [(364.6)] = 170.04 J/K
170.04 J/K (increase in entropy)
From Gf° values:
Gf product - Gfreactant
[Gf(PCl3 (g)) + Gf(Cl2 (g))] - [Gf(PCl5 (g))]
[(-267.78) + (0)] - [(-305)] = 37.22 kJ
37.22 kJ (nonspontaneous)
From G = H - TS:
G = 87880 KJ - (534 K ) (170.04 J/k)
-2921.36 J = -2.92136 KJ (spontaneous)
1) Qc > Kc backward
2) no change
3) Qc > kc backward
4)no change
5) Qc < kc forward