Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

The solutions at the two Pb electrodes of a concentration cell were prepared as

ID: 1057184 • Letter: T

Question

The solutions at the two Pb electrodes of a concentration cell were prepared as follows:

Cell A: A mixture of 1.00 mL of 0.0500 M Pb(NO3)2 with 4.00 mL of 0.0500 M KX (the soluble potassium salt of an unspecified monovalent ion X-).
Some PbX2(s) precipitates.

Cell B: 5.00 mL of 0.0500 M Pb(NO3)2.

The cell potential was measured to be 0.05600 V at 25 °C.

1.By use of the Nernst equation, determine the concentration (M) of Pb2+ in the solution of Cell A.

2.In Cell A, how many moles of X- have reacted with Pb2+?

3.What is the concentration (M) of X- in the solution of cell A.

4.Calculate Ksp of PbX2.

Explanation / Answer

with help of nernst equation

cell equation a is

anode : Pb(A) = Pb+2(a) + 2e- E0(OXI) = 0.13v

Cathode : Pb(B)+2 + 2e- = Pb(B) E0(RED)= -0.13v

E0 = E0(OXI) +E0(RED)

= 0.13-0.13

= 0

now from nernst equation

E=  E0-0.0591/n log[Pb(A)+2/Pb(B)+2]

0.067=-0.0591  log[Pb(A)+2/Pb(B)+2]

0.0054=Pb(A)+2/Pb(B)+2

Pb(A)+2=0.0054(0.05M)

Pb(A)+2=0.00027M --------------------------ANS (1)

Pb+2 + 2X- = PbX2

When we prepared cell A

Dissolved Pb+2 is

(0.00100L)(0.0500M Pb(NO3)2=5*10-5 moles of  Pb+2 dissolved

when  Pb(NO3)2 is dissolved in water we findout

Pb(A)+2 = 0.00027 As per Ans 1

so at equilibrium poimt moles of Pb+2 in solution is

=0.00027M(0.00500L)-1.35*10-6

4.865*10-5 moles of PbX2 precipitate

but moles of x is double than pb so

9.73*10-5 moles reacted-----------------------ans(2)

From the second calculation moles of x=9.73*10-5 moles

now prepare cell A

=(0.00400L)(0.0500M KX)

=2.00 * 10-4 moles

so 2.00 * 10-4 -9.73*10-5

=1.027*10-4 moles available in solution

so now concentration of solution

Cell A =1.027*10 / 0.00500L

=0.02054 M ------------------ans (3)

PbX2 = Pb+2 + 2x-

dissociation constant

KSp= [Pb+2][x-]2

   =0.00027M [0.002054M]2

   = 5.5 * 10-6 ----------------------ans (4)