Carbon monoxide is produced in an industrial blast furnace by passing oxygen gas
ID: 1058159 • Letter: C
Question
Carbon monoxide is produced in an industrial blast furnace by passing oxygen gas over hot coal. The balanced equation is: C_(s) + O_2(g) rightarrow CO_2(g) a. How many moles of O_2 react with 2.50 mol of carbon: b. How many moles of CO are produced from 2.50 mol of carbon: Calculate the number of sodium atoms in 0.120 mol Na: Given the following reaction: AlBr_3 + K_2SO_4 rightarrow KBr + Al_2(SO_4)_3 a. What is the number of moles of KBr that will be produced from 42.7 g of AIBr_3 Complete the following equation, then write the completely balanced equation beneath it lithium chloride + lead (II) nitrate rightarrow LiCI + Pb(NO_3)_2 rightarrowExplanation / Answer
Hi,
10. the balanced reaction is,
C (s)+ O2 (g) ------> CO2 (g)
a. clearly 1 mole of C react with= 1 mole of O2
2.5 mole of C will react with= 2.5*1 moles of O2= 2.5 moles of O2
b. C (s)+ 1/2 O2 (g) -------> CO (g)
clearly,
1 mole of C produces= 1 mole of CO
2.5 mole of C will produce= 2.5*1 moles of CO= 2.5 moles of CO
11. number of sodium atoms in 0.120 mole = 6.023*10^(23)*0.120= 7.228*10^(22) atoms
Thank you