Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Carbon monoxide reacts with oxygen to form carbon dioxide. 2 CO(g) + O_2(g) righ

ID: 1067260 • Letter: C

Question

Carbon monoxide reacts with oxygen to form carbon dioxide. 2 CO(g) + O_2(g) rightarrow 2 CO_2(g) In a 1.00 L flask, 4.30 atm of CO reacts with 2.50 atm of O_2. Assuming that the temperature remains constant, what is the final pressure in the flask? 4.30 atm 1.80 atm 6.80 atm 2.50 atm 4.65 atm A precipitate will form when aqueous nickel(II) chloride is added to an aqueous solution of Cu(NO_3)_2 Na_2SO_4 KOH SrI_2 NaBr Nitroglycerine decomposes violently according to the chemical equation below. What mass of carbon dioxide gas is produced from the decomposition of 5.00 g C_3H_5(NO_3)_3? 4 C_3H_5(NO_3)_3(l) rightarrow 12 CO_2(g) + 6 N_2(g) +10 H_2O(g) + O_2(g) 0.323 g 2.91 g 11.6 g 15.0 g 0.969 g Butane, C_4H_10, reacts with excess oxygen to produce carbon dioxide gas and water. What volume of CO_2, measured at 25.0 degree C and 0.922 atm is produced from the reaction of 14.0 g C_4H_10 with excess oxygen? (R = 0.08206 L middot atm/mol middot K) 8.15 L 3.72 L 2.04 L 6.39 L 25.6 L Sulfur hexafluoride is produced by reacting elemental sulfur with fluorine gas. S_8(s) + 24 F_2(g) rightarrow 8 SF_6(g) What is the percent yield if 18.3 g SF_6 is isolated from the reaction of 10.0 g S_8 and 30.0 g F_2? 61.0% 45.8% 47.6% 54.6% 40.2% Place the following atoms in order of increasing atomic radii: Se, Sb, Br, and Te. Br

Explanation / Answer

35. ANS A, Cu(NO3)2, precipitation reaction occur

37. ANS D, by applying pv= nRT for the given data , V= (14*0.0821*298)/(58.12*0.922)= 6.39L

38. ans E, because for the given recation S8 is limiting reagent , by calculation

(10.0g*1mol S8*24 moles of SF6*(8*146.06) of SF6)/ (256.48 g of s8* 1 mol s8*24 mol SF6)

=45.694( theoretical yeild)

%yeild= (actual yeild/ theoretical yeild)*100 = 18.3/ 45.55*100= 40.19= 40.2%

39. ans: A, Br<Se<Te<Sb, becasue the ionic radii of Br= 114, Se= 117, Te=135, Sb= 161(143)

40. ans D, Sn+2 the atomic number of Sn is 50 and for Sn+2 the given electronic configuration is suitable an will have 48 electrons.