Carbon monoxide reacts with steam to produce carbon dioxide and hydrogen. At 700
ID: 496208 • Letter: C
Question
Carbon monoxide reacts with steam to produce carbon dioxide and hydrogen. At 700 K the equilibrium constant is 5.10. Calculate the equilibrium concentrations of all species if 1.000 mole of each component (reactants and products) is mixed in a 1.000 L flask. (Note: Be sure to check Q to determine which way the reaction will proceed to come to equilibrium). Please show step by step, I'm lost. Thank you!
CO(g) + H2O(g) -> CO2(g) + H2(g)
Carbon monoxide reacts with steam to produce carbon dioxide and hydrogen. At 700 K the equilibrium constant is 5.10. Calculate the equilibrium concentrations of all species if 1.000 mole of each component (reactants and products) is mixed in a 1.000 L flask. (Note: Be sure to check Q to determine which way the reaction will proceed to come to equilibrium). Please show step by step, I'm lost. Thank you!
CO(g) + H2O(g) -> CO2(g) + H2(g)
Carbon monoxide reacts with steam to produce carbon dioxide and hydrogen. At 700 K the equilibrium constant is 5.10. Calculate the equilibrium concentrations of all species if 1.000 mole of each component (reactants and products) is mixed in a 1.000 L flask. (Note: Be sure to check Q to determine which way the reaction will proceed to come to equilibrium). Please show step by step, I'm lost. Thank you!
CO(g) + H2O(g) -> CO2(g) + H2(g)
Explanation / Answer
CO(g) + H2O(g) -> CO2(g) + H2(g)
I 1 1 1 1
C -x -x +x +x
E 1-x 1-x 1+x 1+x
Kc = [Co2][H2]/[CO][H2O]
5.1 = (1+x)*(1+x)/(1-x)*(1-x)
5.1 = (1+x/1-x)2
2.25 = 1+x/1-x
2.25*(1-x) = 1+x
x = 0.385
[CO2] = 1+x = 1+0.385 = 1.385M
[H2] = 1+x = 1+0.385 = 1.385M
[CO] = 1-x = 1-0.385 = 0.615M
[H2O] = 1-x = 1-0.385 = 0.615M