A sample of ideal gas at room temperature occupies a volume of 12.0 L at a press
ID: 1059867 • Letter: A
Question
Explanation / Answer
A) P1V1 /T1 = P2V2/T2
as temperature is constant
P1V1 = P2V2
P1 = 392 torr = 0.516 atm , V1 = 12.0 L
P2 = 1960 torr = 2.579 atm , V2 = ?
V2 = (P1V1 / P2)
V2 = (0.516 x 12 / 2.579)
V2 = 6.192 / 2.579
V = 2.4 L
B) P2 = (P1V1/V2)
P2 = (0.516 x12 / 65 )
P2 = 0.095 atm