Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider the decomposition of calcium carbonate: CaCO_3(s) CaO(s) + CO_2(g). An

ID: 1064112 • Letter: C

Question

Consider the decomposition of calcium carbonate: CaCO_3(s) CaO(s) + CO_2(g). An abundant amount of pure CaCO_3(s) is initially placed in a closed container maintained at constant temperature T = 1000K and pressure P = 1bar, where the gas phase is initially filled with N_2 (not involved in the reaction), what is the equilibrium mole fraction of CO_2? What if the pressure is maintained at P = 2bar? Assume the solids are completely immiscible and neglect gas solubility in the solids. Make and justify additional assumptions you may need. Formation reaction data for 1000K are given as follows.

Explanation / Answer

Find out the free energy change of the reaction as

G0rxn = [G0f,0 (CaO) + G0f,0 (CO2)] – G0f,0 (CaCO3) = [(-531.09 kJ/mol) + (-395.81 kJ/mol(] – (-951.25 kJ/mol) = (-926.9 kJ/mol) + 951.25 kJ/mol = 24.35 kJ/mol.

Find the equilibrium constant for the reaction as

G0rxn = -RT.ln K

===> 24.35 kJ/mol = -(8.314 J/mol.K)*(1000 K)*ln K

===> 24.35 kJ/mol = -(8314 J/mol).ln K

===> 24.35 kJ/mol = -(8.314 kJ/mol).ln K

===> -2.9288 = ln K

===> K = e^(-2.9288) = 0.05346

The equilibrium constant for the reaction is 0.05346 (I have kept a few guard digits extra). Write down the equilibrium constant in terms of partial pressure of gaseous components as

K = PCO2 (since CO2 is the only gaseous species present and involved in the reaction)

===> 0.05346 = PCO2

===> PCO2 = 0.05346

The partial pressure of CO2 is 0.05346 atm. The total pressure is 1 bar = (1 bar)*(1.013 atm/1 bar) = 1.013 atm

Let x be the mole fraction of CO2 in the gaseous mixture of nitrogen and CO2.

0.05346 atm = (x).(1.013 atm) (since partial pressure = mole fraction*total pressure)

===> x = 0.05277 0.053

The mole fraction of CO2 in the gaseous mixture is 0.053 (ans).

When the total pressure is 2 bar, the mole fraction of CO2 will be 0.106. The logic is simple. Since the partial pressure of CO2 remains unchanged (temperature and hence K remains constant), the mole fraction must be doubled.