Consider the scheme of elementary reactions : Feed consists of A and inerts, C A
ID: 1065924 • Letter: C
Question
Consider the scheme of elementary reactions :
Feed consists of A and inerts, CA0 =1 mole/liter, and the operable temperature range is between 7 and 770 C.
a) What is the maximum amount of S obtainable per mole of A, and at what temperature and in what type of reactor is this obtained?
b) Find the minimum holding time to produce 99% of CS, max.
c) Repeat part (b) if k1 = 107 e -3500/T , all else remaining unchanged.
k k2 > R--------> S desired k1= 10 e-3500T, sec-1 k2-1012 e-10500T, sec-1 Kg Kg= ks= 108 e-7000T sec-1 T C-1 cec ese eee 000 Sk AExplanation / Answer
a)
As notes reaction contant values are in 1/s, they are first reactions
rate = rate constant x [reactant]a
mole/ Ls = 1/s x [mole / l]a
a =1
Write down reaction rates for change in concentration for all species at time t
dCA/ dt = - k1[A] (1)
dCR/ dt = - k2 [R] - k3 [R] + k1 [A] (2)
dCS/ dt = - k2 [R] (3)
On dividing (3)/ (1)
Final S concentration - Initial S concentration/ (Final A concentration - Initial A concentration) = - k2 [R]/ k1 [A]
Assuming final conentration A =1
S - S0/A - A0 = - k2 [R]/ k1 [A]
Initial S0 concentration = 0 (no product is formed)
Intial A0 = 1
Final A = 0 (whole A is consumed)
Assume [A] = [R] for maximum S concentration at this both A & R are consumed only S & T are present
1012 e-10500/T/ 10 e-3500/T = Smax/ 1
Smax = 1011 * (e-10500/T + 3500/ T)
We will get maximum value of right hand side when T = 770 + 273 = 1043 K
Smax = 1.22 x 108 mole/ L
When we put T = 7 + 273 = 280 K
S = 1.38 mol/ L
Hence Smax =1.22 x 108 mole/ L
b) 99 % of Smax = 1.2 x 108 mole / L
del S/dt = k2 [S]
t = 23169 s