A sample of 10.2 grams of argon has a volume of 748 mL at 28.0 degree C. Calcula
ID: 1067815 • Letter: A
Question
A sample of 10.2 grams of argon has a volume of 748 mL at 28.0 degree C. Calculate the pressure of this gas. (R = 0.0821 L atm/mol K) 8.42 atm 0.784 atm 0.00842 atm 7.84 times 10^-4 atm Isotopes are: atoms of the same element that have different number of neutrons. atoms of the same element that have different number of protons. atoms of the same element that have different number of electrons. atoms of the same element that have the same number of neutrons. Which intermolecular forces are found in H_2S?Explanation / Answer
26.
V = 748 mL = 0.748 L
T = 28 +273 = 301 K
R = 0.0821 LatmK-1mol-1
m = 10.2 g
M = 39.94 g/mol
n = 10.2 g/ 39.94 gmol-1 = 0.255 mol
P = ?
PV = nRT
P = nRT/ V = 0.255 mol x 0.0821 LatmK-1mol-1 x 301 K/ 0.748 L = 8.42 atm
The answer is a
27. Isotopes are: atoms of the same element that differeent number of neutrons.(The answer is a)