Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Assume that you have an open-end manometer filled with chloroform (density = 1.4

ID: 1067884 • Letter: A

Question

Assume that you have an open-end manometer filled with chloroform (density = 1.4832 g/mL at 20C) rather than mercury (density = 13.546 g/mL at 20C).

A. What is the difference in height between the liquid in the two arms if the pressure in the arm connected to the gas sample is 0.733 atm and the atmospheric pressure reading is 0.953 atm

B. In which arm is the chloroform level higher?

In the arm with 0.733 atm pressure.

In the arm with 0.953 atm pressure.

In the arm with 0.733 atm pressure.

In the arm with 0.953 atm pressure.

Explanation / Answer

A)
P = 0.953-0.733 = 0.22 atm = 0.22*101325 Pa =22291.5 Pa
density= 1.4832 g/mL = 1.4832 Kg/L = 1483.2 Kg/m^3
use:
P = density * g*h
22291.5 Pa = 1483.2 kg/m^3 * 9.8 m/s^2 * h
h = 1.53 m
Answer: 1.53 m

B)
height will be more in arm with lesser pressure
Answer:
In the arm with 0.733 atm pressure.