I think I did the problem correctly but there is no answer key to check the revi
ID: 1072070 • Letter: I
Question
I think I did the problem correctly but there is no answer key to check the review on so I'm not sure. I just need to verify my results. Fall 20 Final Examination 151 1) 0.1101 g of an organic compound containing C, H, and O was analyzed by combustion. The amount of CO2 produced was 0.2503 g and the amount of H2O produced was 0.1025 g. The molar mass was determined to be approximately 115 g/mol Determine the empirical and molecular formulas for the compound. Hint: use four significant figures. .2529- 1025 44 CAI 2. (Dl 0050813438Explanation / Answer
moles of CO2 = 0.2503 / 44 = 0.005689
moles of C= 0.005689
mass of Carbon = 12 x 0.005689 = 0.0683 g
moles of H2O = 0.1025 / 18 = 0.00569
moles of H = 2 x 0.00569 = 0.0114
mass of hydroegen = 0.0114 g
Oxygen mass = 0.1101 - ( 0.0683 + 0.0114 ) = 0.0304 g
moles of O = 0.0304 /16 = 0.0019
C H O
0.005689 0.0114 0.0019
3 15/2 1
6 15 2
emperical formula = C6H15O2
molar mass = 115 g/mol
emperical mass = 119 g/mol
n = 119 / 115 = 1
molecular formula = C6H15O2
emperical formula = C6H15O2
CH3O -----------------------> empirical formula
empirical formula mass = 48 + 32 + 2 = 82
n = molar mass / empirical formula mass
= 166.13/82
= 2 (nearly)