Consider an ideal gas enclosed in a 1.00 L container at an internal pressure of
ID: 1076979 • Letter: C
Question
Consider an ideal gas enclosed in a 1.00 L container at an internal pressure of 22.0 atm. Calculate the work, w, if the gas expands against a constant external pressure of 1.00 atm to a final volume of 22.0 L Number Now calculate the work done if this process is carried out in two steps Step 1: Let the gas expand against a constant external pressure of 2.20 atm to a volume of 10.O L Step 2: From the end point of step 1, let the gas expand to 22.0 L against a constant external pressure of 1.00 atm. NumberExplanation / Answer
A.
Calculate the work done .
Work = -P*dV
= -1 atm * (22 - 1)
= -21 atm-L.
1 atm-L = 101.324 J
So work done in joules will be.
= -21 * 101.324 l= -2127.8 J
B.
Calculate workdone in each step individually then sum them to find the workdone in both steps.
For step 1) workdone.
w = -PdV
= -2.20 * (10-1) = -19.8atm-L
step 2)
w= -PdV
= -1 * (22-10) = -12 atm-L
Thus total work = -31.8atm-L
Hence work in joules.
w = - 31.8 *101.324
= -3222.1 J