Consider the equilibrium below occurring at a certain fixed temperature. C2H2 (g
ID: 1080301 • Letter: C
Question
Consider the equilibrium below occurring at a certain fixed temperature. C2H2 (g) + 3 H2 (g) 2 CH4 (g) A container is filled with C2H2 and H2 until [C2H2]=2.00 M and [H2]=1.50 M. After the system has reached equilibrium, the concentration of H2 in the container is found to be 0.2502 M. Calculate the value of Kc for the equilibrium at this temperature. Very large or very small numbers should be entered in scientific notation using the 'E' format, just like your calculator. A number such as 2.34x10 should be entered as 2.34E-7 7 CheckExplanation / Answer
C2H2 + 3H2 ------------> 2CH4
t=0 a b 0
t = t a-x b-3x 2x
a = 2 M b = 1.5 M and b-3x = 0.2502 , thus x = 0.4166
Kc = [ CH4 ]2/ [ C2H2][H2]3 ( the concentations are at equilibrium)
= (2x)2/ (a-x)(b-3x)3
= ( 0.8332)2/(1.5834)(0.2502)3
= 27.925 M-2