Consider the following reaction where Kc = 1.20x10-2 at 500 K: PCl; (g)PCl3 (g)
ID: 1083357 • Letter: C
Question
Consider the following reaction where Kc = 1.20x10-2 at 500 K: PCl; (g)PCl3 (g) + Cl2 (g) A reaction mixture was found to contain 0.125 moles of PCls (2),4.99-102 moles of PCl3 (g), and 4.1 Indicate True (T) or False (F) for each of the follow I. In order to reach equilibrium PC15(g) must be produced in a 2. In order to reach equilibrium Kc must decrease 3. In order to reach equilibrium PC13 must be consumed - 4. Qc is greater than Kc. 5-The reaction is at equilibrium. No further reaction will occur.Explanation / Answer
PCl5(g) -------------------> PCl3(g) + Cl2(g) Kc = 1.2*10^-2
[PCl5] = 0.125 mole/1L = 0.125moles/L
[PCl3] = 4.99*10^-2mole/1L = 4.99*10^-2mole/L
[Cl2] = 4.14*10^-2 moles/1L = 4.14*10^-2 mole/L
Qc = [PCl3][Cl2]/[PCl5]
= 4.99*10^-2 *4.14*10^-2/0.125
= 0.0165
Qc>KC The equilibrium shift to reactant side ( reverse reaction)
1. True
2. True
3. True
4. True
5. Flase