Problem 7 Metal oxides such as copper(tt) oxide will react energetically with al
ID: 1084975 • Letter: P
Question
Problem 7 Metal oxides such as copper(tt) oxide will react energetically with aluminum metal to form molten copper and aluminum oxide according to the following equation CuO(s)+ 2A(s) A0(s)+3Cul) r 5.00 g of coppertI) oxide is reacted wilth 2.00 g of aluminum What is the limiting reactant? copper(11) oxide ou are correct. recept nvo. is 167-4144 How much molten copper can be produced? 3.99 9 ou are correct. is 167-506 Previous Tries What is the excess reactant? aluminum You are correct. no, is 167-1561 Previous Tries How much excess reactant remains? Tries 14/99 Previous TriesExplanation / Answer
3CuO(s) + 2Al(s) -------> Al2O3(s) + 3Cu(l)
In the above reaction equation,
3 mole of CuO reacts with 2 moles of Al.
Molar mass of CuO = 79.55 g/mol
So, 79.55 g of CuO = 1 mol
or, 1 g of CuO = (1/79.55) mol
or, 5 g of CuO = (5/79.55) mol = 0.063 mol
3/2 of 0.063 = 0.0945
Molar mass of Al = 27 g/mol
So, 27 g of CuO = 1 mol
or, 1 g of CuO = (1/27) mol
or, 2 g of CuO = (2/27) mol = 0.074 mol
2/3 of 0.074 = 0.05
Since, 3 mole of CuO reacts with 2 moles of Al.
or, 1 mole of CuO reacts with 2/3 moles of Al.
or, 0.063 mole of CuO reacts with 0.063 x (2/3) moles of Al.
or, 0.063 mole of CuO reacts with 0.042 moles of Al.
So, the excess moles of Al = 0.074 mol – 0.042 mol = 0.032 mol
Again, Molar mass of Al = 27 g/mol
So, 1 mol of CuO = 27 g
or, 0.032 mol of CuO = (0.032 x 27) g = 0.864 g