COUNTS T Predict and calculate the effect of concentration changes on an equilib
ID: 1087357 • Letter: C
Question
COUNTS T Predict and calculate the effect of concentration changes on an equilibrium system. Close Problem Some COC12 is allowed to dissociate into CO and C12 at 873 K. At equilibrium, [C0012] = 0.225 M, and [CO] [Cl2] = 0.125 M. Additional COC12 is added so that [COC12]ne,-0.414 M and the system is allowed to once again reach equilibrium. COC12(g) CO(g) + Cl2(g) K = 6.98×10-2 at 873 K (e) In which direction will the reaction proceed to reach equilibrium? to the left l (b) What are the new concentrations of reactants and products after the system reaches equilibrium? cocI2] Col IC2]Explanation / Answer
COCl2(g) <----> CO(g) + Cl2(g)
equil 0.225 M 0.125 M 0.125 M
added 0.414 M - -
re-equil 0.414-x 0.125+x 0.125+x
Kc = [Cl2]*[CO]/[COCL2]
a) direction of reaction proceeds = to the right
0.0698 = ((0.125+x)^2/(0.414-x))
x = 0.0372
[COCL2] = 0.414-0.0372 = 0.3768 M
[Cl2] = 0.125+0.0372 = 0.1622 M
[CO] = 0.125+0.0372 = 0.1622 M