QUIZ 4-Chapter 5 CHM 094 Due 02/19/2018 Show all of your work for problems that
ID: 1087633 • Letter: Q
Question
QUIZ 4-Chapter 5 CHM 094 Due 02/19/2018 Show all of your work for problems that require calculations. Use the combined gas law T1 = Ti to solve the following five problems. Remember that 1 atm 760 mm Hg and TT 273. Tr is temperature in kelvins (K). Te is temperature in degrees Celsius (C). 1. 10 points. If an ideal gas sample has an initial pressure of 0.860 atm and temperature of 260 K and its pressure is increased to 1.23 atm with the volume remaining constant, what will be its final temperature ? 2. 10 points. If an ideal gas sample has an initial volume of 5.00 liters (L) at a pressure of 745 mm Hg and its pressure is increased to 1.20 atm with the temperature remaining constant, what will be its final volume? 3. 10 points. If an ideal gas sample has an initial volume of 2.65 L and a temperature of 40 °C and its volume is reduced to 1.88 L with the pressure remaining constant, what will be its final temperature?Explanation / Answer
1. constant V,n
P1/T1 = P2/T2
(0.86/260) = (1.23/T2)
T2 = finaltemperature = 372 k
2. constant T,n
P1V1 = P2V2
((745/760)*5) = (1.2*v2)
V2 = final volume = 4.08 L
3. constant P,n
V1/T1 = V2/T2
(2.65/313) = (1.88/T2)
T2 = final temperature = 222.05 k
4. P1V1/T1 = P2V2/T2
(0.8*55/275) = (0.95*V2/298)
V2 = final volume of gas = 50.2 L
5. P1V1/T1 = P2V2/T2
((810/760)*12.5/(62+273)) = (P2*10.2/(35+273))
P2 = 1.2 atm