Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose market demand for movie tickets (in millions per year) is given by the e

ID: 1184109 • Letter: S

Question

Suppose market demand for movie tickets (in millions per year) is given by the equation QD = 19-2P, while tickets are supplied according to the market supply equation Qs = P-2. Suppose the government imposes an excise tax on movie tickets of $2 each. An excise tax is a per unit tax on suppliers. In the graph in 2b, show the changes in the equilibrium price and quantity. Show the areas corresponding to total taxes collected, taxes paid by consumers, and taxes paid by producers. I calculated the price to be $7 and quant to be 5 on first part. After, I thought the price would be $7.67. Is this correct? and if not, please explain

Explanation / Answer

it is correct Price should be $7

as Qd = Qs

So 19-2P = P -2

3P = 21

So P = $7

now excise $2 each so new price = 7 +2 = 9

So Qd = 19 - 2*9 = 1

Qs = P -2 = 9 - 2 = 7

So there is mismatch

plot this u will get the areas.