Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Suppose m= 600g (including mass of holder) is released from rest. The pulley has

ID: 2015887 • Letter: S

Question

Suppose m= 600g (including mass of holder) is released from rest. The pulley has diameter d=2.65 cm, and you measure the angular acceleration of the pulley equals to 0.675 rad/s^2. Assume: the system is frictionless, the string does not slip on the pulley. The string is always perpendicular to the diameter of the pulley.
a) calculate the linear acceleration of m as it falls.
b) Calculate T, the tension in the string
c) Calculate the torque exerted by the string on the pulley
d) Calculate I, the moment of inertia of the system

Explanation / Answer

Given that                  mass of the body is = 600 g = 0.6 kg                   diameter of pulley is(d) = 2.65 cm =0.0265 m                    angular acceleration of pulley is () = 0.675 rad/ s2      (a) Linear acceleration of body (a) = r 2     
where r is radius of pulley = d / 2 = 0.0265 / 2                                                    =0.01325  m    Linear acceleration of body (a) = (0.01325) (0.675) 2                                                          =   0.006037 m / s2     
(b) Tension in the string is given by                                  from free body diagram mg - T = ma                                                                 T = m (g-a)                                                                  T  = 0.6(9.8 -0.006037)                                                                                            T = 5.8763 N                                                                                          (c) Torque exerted by string on pulley is given by = force exerted on pully by string x radius of pulley                                                                               = m a x 0.01325   where force F = m a                                                                               = 0.6 x 0.006037 x 0.01325                                                                               = 0.000047994 = 4.7994 x 10-5 N (d) Moment of inertia of system is (I) = m r2                                                         = 0.6 (0.01325)2                                                         =0.00010535 kg m2                                                         =0.00010535 kg m2