Consider the salary of Mary Sue Nelson, a sales agent for Plain Truth Advertisin
ID: 1188306 • Letter: C
Question
Consider the salary of Mary Sue Nelson, a sales agent for Plain Truth Advertising. She has an effort cost of C = e2 and she a reservation wage of $1,500 so that wage package is W = 1,500 + .2 Q where the CEO sets the incentive at .2 and Q = 200 e. If the CEO increases the incentive from .2 to .25, what happens to the Nelson's effort? Will profits rise or fall?
I need a detailed answer, show every steps.
This is the right answer, I need the mathematical explanation:
Therefore her effort increases. Expected output goes up to Q =5,000. Expected wages are 2,750. Expected profit will rise in this case to 2,250.
Explanation / Answer
Clearly, her effort increases as she is gaining more incentive and the expected profit will also increase
Expected Output = Q
Profit= P=W-C
= 1500+.25Q-e^2
= 1500 +50e-e^2
For maximum Profit,
dP/de=0
= 50-2e=0
=e=25
Therefore,
Expected Output= 200e= 5000
Expected Wages= 1500+0.25*Q= 1500+1250= 2750