Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider an economy characterized by the following components (all values are in

ID: 1213808 • Letter: C

Question

Consider an economy characterized by the following components (all values are in $ billions): C = 5 + 0.8Yd 1=10 G = 15 t = 0.1 m = 0.07 X = 5 What is the marginal propensity to save? In words, explain what the value for the marginal propensity to save implies. (1 mark) Determine the aggregate expenditure function. (2.5 marks) What is the marginal propensity to spend? In words, explain what the value for the marginal propensity to spend implies. (2 marks) Find the equilibrium level of national income. (2 marks) Suppose that desired government expenditure increases to $30 billion. What happens to the equilibrium level of national income?

Explanation / Answer

Answer:

Given the information:

C = 5 + 0.8YD

I = 10

G = 15

t = 0.1

m = 0.07

X = 5

Consumption (C) = 5 + 0.8(Y-0.1)

                                C = 4.92 + 0.8Y

d) The equilibrium level of national income is:

       Y = C + I + G + (X-M)

       Y = 4.92 + 0.8Y + 10 + 15 + 4.93

        0.2Y = 34.85

                Y = 174.25

Now      C = 4.92 + 0.8(174.25)

                C = 144.32

Saving = Y – C

                = 174.25 - 144.32

                S = 29.93

a) What is the marginal propensity to save? In words, explain what the value for the marginal propensity to save implies.

The marginal propensity to save is the proportion of each additional dollar of household income that is used for saving. It can be measured as: Change in savings/Change in Income

       That is:           MPS = S/Y

                                MPS = 29.93/174.25

                                MPS = 0.17

b) Determine the aggregate expenditure function.

       AE    = C + I + G + (X-M)

                = 4.92 + 0.8(174.25) + 10 + 15 + 4.93

        AE   = 174.25

c) What is the marginal propensity to spend? In words, explain what the value for the marginal propensity to spend implies.

The increase in personal consumer spending (consumption) occurs with an increase in disposable income (income after taxes and transfers). Simply, the ratio of change in consumption (C) due to change in income (Y) is called marginal propensity to consume.

                MPC = C/Y

                MPS = 144.32/174.25

                MPS = 0.82