Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Consider an atom with a radius of 265 pm. What is the volume in milliliters? Not

ID: 531682 • Letter: C

Question

Consider an atom with a radius of 265 pm. What is the volume in milliliters? Note that the volume of a sphere is (4/3)r^3, where =3.1416 and r is the radius. One picometer (1 pm) is 1 times 10^-12 meters, and 1 mL = 1 cm^3) Name the following compounds: H_2SO_4 Cr_2O_3 SF_6 What is the formula of iron(III) sulfate hexahydrate? What is absolute zero (0 Kelvin) in degrees Centigrade? In degrees Fahrenheit? T (K) = (T(degree C) + 273.15 degree C) k 1 K/1 degree C T (degree C) = (T (degree F) - 32 degree F) k 5 degree C/9 degree F

Explanation / Answer

Volume of the sphere = 4/3 *3.14*(265*10^-12)^3=1.449*10^-21 m^3=1.449*10^-21*(100)^3 cm^3=1.44*10^-15 cm^3=1.44*10^-15 mL

1 cm^3=1 mL