A metallic and straight thin wire (length 2A) rotates with a frequcny f in a pla
ID: 1259582 • Letter: A
Question
A metallic and straight thin wire (length 2A) rotates with a frequcny f in a plane perpendicular to a uniform field B.
Using faraday's law develop using dimensional analysis an expression in terms of a,f, & b for the induced emf e between the center of the wire and one end of the wire (which is at a distance a from the center).
Let B = 0.1 mT , a = .1 m and f = 1 hz .
Find the induced voltage difference between the two opposing ends of the rotating metallic wire. you can use your eqn of a) be sure about the units'
include a picture please too
Explanation / Answer
Note that
EMF is in Volts, or J/C.
Thus, we must be able to produce this unit from a, f, and B.
We can do that by using
EMF = B f a^2 [ANSWER]
*****************
Using our formula,
EMF = 1.0*10^-6 V [ANSWER]