The figure shows a 0.3 kg baseball just before and just after it collides with a
ID: 1260408 • Letter: T
Question
The figure shows a 0.3 kg baseball just before and just after it collides with a bat. Just before, the ball has velocity v1 of magnitude 10.7 m/s and angle theta1 = 37.1 degree. Just after, it is traveling directly upward with velocity v2 of magnitude 9.00 m/s. The duration of the collision is 2.80 ms. What are the (a) magnitude and (b) direction (relative to the positive direction of the x axis) of the impulse on the ball from the bat? What re the (c) magnitude and (d) direction of the average force on the ball from the bat? (a) Number Units (b) Number Units (c) Number Units (d) Number UnitsExplanation / Answer
v1 = 10.7*(-cos (37.1) i - sin (37.1)j) m/s
v2 = 9j m/s
mass = 0.3 kg
impulse = change in the momentum
impulse = 0.3 * (9j - 10.7*(-cos (37.1) i - sin (37.1)j))
impulse = 4.64 j + 2.56 i
magnitude of impulse on the wall = 5.3 kg.m/s
direction = arctan(4.64/2.56)
direction of the impulse on the wall = 61.1 deg
Average force = impulse/duration of collision
duration of collision = 2.80 ms
Average force = 5.3/(2.8 * 10^-3)
Average force on the ball = 1892.85 N
Direction of the average force = direction of the impulse
Direction of the average force on the ball = 61.1 deg