The figure shows a 0.3 kg baseball just before and just after it collides with a
ID: 1325933 • Letter: T
Question
The figure shows a 0.3 kg baseball just before and just after it collides with a bat. Just before, the ball has velocity V1 of magnitude 12.6 m/s and angle theta = 34.6 degree. Just after, it is traveling directly upward with velocity V2 of magnitude 10.6 m/s. The duration of the collision is 2.30 ms. What are the (a) magnitude and (b) direction (relative to the positive direction of the x axis) of the impulse on the ball from the bat? What are the (c) magnitude and (d) direction of the average force on the ball from the bat?Explanation / Answer
impulse = m*(Vf - Vi)
impulse = 0.3*(10.6j + 12.6*cos34.6 i + 12.6*sin34.6 j )
impulse = 0.3*( 10.37 i + 17.75 j ) = 3.111i + 5.325 j
magnitude = 6.167 kg m/s
direction tan^-1(y/x) = 59.7
------------------
F = impuse/time = 2681.3 N
direction = 59.7